Kongen er død – Finnmark kondolerer

Kong Harald er død. Fylkesordføreren kondolerer på vegne av Finnmarks befolkning. Elever på Alta videregående skole inviteres til skolebiblioteket hvor det er satt frem bilde, lys og blomster.

Alvorspreget mann står i en foajee. - Klikk for stort bildeFylkesordfører Hans-Jacob Bønå (H) kondolerer på vegne av Finnmarks befolkning. Chand Deep Kardey

– Dette er meget trist for alle i Norge. Kongen var elsket i Finnmark, sier fylkesordfører Hans-Jacob Bønå (H). 

Glade i fylket vårt

– Og jeg opplever at i Finnmark hadde Hans Majestet en høy stjerne. Vi vet at kongeparet var glade i Finnmark og besøkte det flotte fylket vårt ofte. Kong Harald var for eksempel fast laksefisker i Alta om somrene i mange tiår.  Alle finnmarkskommunene har de besøkt. Kongen var selv her under 70-års markeringa av frigjøringa av Øst-Finnmark, legger han til. 

Fylkesordføreren viser til Kongehusets historie og oppmerksomhet om Finnmark. Allerede etter krigen kom kong Haakon på besøk til det bombede og nedbrente Finnmark. Hans etterfølger, kong Olav, ble en elsket konge i hele landet. Da Harald var kronprins tok han Sonja tidlig med seg til Finnmark.

Interessert og engasjert

– Kong Harald har fulgt gode tradisjoner og vist oppriktighet i kontakt med Finnmark – også gjennom kongebesøkene hit. På vegne av innbyggerne i Finnmark vil jeg uttrykke vår dype takknemlighet for alt Kong Harald har betydd for Norge, avslutter Bønå.

Markering for elever

Det er avsatt et eget område på skolen der elever og ansatte kan samles. Her er det satt fram bilde, lys og blomster. I tillegg vil elevtjenestene være tilstede her med flere personer. Samlingsstedet er på biblioteket/studiesenteret.

Eldre mann i høyt dekorert uniform, står ved siden av en stol i en ballsal. - Klikk for stort bildeHans Majestet Kong Harald V (1937–2026). Kimm Saatvedt / Det kongelige hoff